Warto mieć świadomość, że obecność elektryka nie jest tylko tygodniowym epizodem podczas długotrwałej budowy domu. Jeżeli myślimy o prawidłowo wykonanej instalacji elektryk będzie pojawiać się wielokrotnie na różnych etapach prac. 

W artykule postaramy się opisać te etapy i wskazać w którym momencie inwestycji powinny się pojawić.

1. Przyłącze i skrzynka budowlana

2. Fundamenty

3. Stan zamknięty

4. Stan po wylewkach i tynkach.

5. Biały montaż.

6. Pomiary.

 

1. Działka na której będzie postawiony dom powinna posiadać niezbędną infrastrukturę której jednym z elementów jest przyłącze elektryczne.

Nie jest to ustawowo niezbędne, można posiłkować się instalacją OZE off-grid z systemem akumulatorów. Tego typu rozwiązania stosuje się jako ostateczność, kiedy sieć dystrybucyjna nie jest w stanie wykonać przyłącza. Jest to rozwiązanie bardzo drogie, nieuzasadnione ekonomicznie.

Jak wygląda proces przyłączenia do sieci w przypadku operatora w centralnej Polsce - https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia

Formalności, etapy projektowe i wykonawcze tego typu przedsięwzięcia to kilka-kilkanaście miesięcy. Dystrybutor ma na to 18 miesięcy czasu. Warto mieć jednak świadomość, że może napotkać różnego rodzaju problemy, dlatego może ustawowo przedłużać ten okres..

Jeżeli przyłącze jest gotowe bądź działka była już w takie przyłącze uzbrojona można przystępować do instalacji wewnętrznej linii zasilającej i montażu skrzynki budowlanej.

Na tym etapie rekomendujemy również zainwestowanie w podstawową infrastrukturę oświetleniową oraz monitoring online. 

 

 

2. W trakcie wykonywania fundamentu istnieje potrzeba wykonania niezbędnych uziemień.

Ma to wymiar czysto praktyczno-ekonomiczny. Wykorzystujemy do tego konstrukcję stalową ław fundamentowych.

Korzystamy również z tego, że wykop jest wykonany i nie ma konieczności ponownego zamawiania koparki.

Kolejnymi na tym etapie pracami jest wykonanie przepustów kablowych, dzięki którym w późniejszym czasie nie będzie konieczności ingerowania w izolacje pionowe budynku.

 

3. Kiedy mury już stoją, powstało zadaszenie i stolarka okienna jest obsadzona można zaczynać rozkładanie okablowania po budynku.

Etap trwa zazwyczaj 1-2 tygodnie. Często następuje konfrontacja projektu z rzeczywistością. Osoby nieobeznane na co dzień z projektami widząc pomieszczenia wprowadzają zmiany w stosunku do projektu. To czas wielu wyborów, ponieważ duże znaczenie w kontekście elektryki ma ustawienie mebli, układ kuchni etc. Dlatego też jest to okres wzmożonego kontaktu elektryka z inwestorami. Po zakończeniu prac elektrycznych nastaje czas prac ekipy hydraulicznej, poźniej tynki i wylewki.

4.